Ce isi doresc toti angajatorii

Ti s-a intamplat sa te duci la un interviu si sa nu intelegi de ce ai fost respins? Din punctul tau de vedere lucrurile au decurs foarte bine. Pareai sa indeplinesti toate cerintele pe care le specificau in anuntul publicat. Unde este punctul slab? Ce poti face sa ai mai mult succes in viitor?

Incearca sa gandesti ca un angajator. In acest fel te poti evalua singur si iti poti da seama ce poti imbunatati. In primul rand trebuie sa tii cont de faptul ca nu cunostintele sunt cele evaluate la un interviu, ci abilitatea pe care o ai de a le folosi. Trebuie sa inveti sa te prezinti, sa stii sa te scoti in evidenta. Pentru asta trebuie sa analizezi abilitatile innascute, dobandite si sa iti dai seama ce beneficii aduc ele companiei in care vrei sa lucrezi.

Indiferent de domeniul in care lucrezi exista anumite abilitati pe care toti angajatorii le cauta.

Abilitati de baza

cititul: capacitatea de a identifica detalii, fapte, instructiuni; sa gasesti cu ususrinta informatia; sa gasesti intelesul cuvintelor pe care inca nu le cunosti; sa iti dai seama cat de corect este un raport.
scrisul: sa iti exprimi ideile complet si logic in scrisori si rapoarte; sa fii capabil sa subliniezi un argument, sa sustii o demonstratie.
matematica: sa poti utiliza numere, fractii, procente pentru a rezolva probleme; sa poti utiliza diagrame, grafice, tabele.
vorbire: sa poti organiza si comunica ideile cu claritate; sa selectezi cuvintele, tonul, gesturile potrivite pentru auditoriu.
ascultare: sa fii atent la ce spune cealalta persoana; sa fii atent la tonul vocii si la limbajul corpului; sa raspunzi intr-un mod care arata ca ai inteles ce s-a comunicat.

Abilitati de gandire
gandire creativa: sa iti folosesti liber imaginatia combinand in noi moduri idei si informatii; sa faci legatura intre idei care nu par sa aiba vreuna.
abilitati de a rezolva probleme: sa recunosti o problema; sa identifici ce o face sa fie o problema; sa creezi si sa implementezi o solutie; sa monitorizezi cat de buna este solutia gasita; sa modifici solutia daca este necesar.
abilitatea de a lua decizii: sa identifici obiective; sa gasesti alternative si sa strangi informatiile necesare pentru ele; sa cantaresti intre puncte forte si puncte slabe; sa alegi cea mai buna alternativa; sa planifici cum sa pui in practica decizia luata.
vizualizare: sa vezi un obiect sau o cladire doar privind o schita; sa iti imaginezi cum functioneaza un sistem doar privind un desen.

Abilitati de relationare

sociale: sa te arati intelegator, prietenos, sa respecti sentimentele celorlalti; sa iti spui parerea atunci cand este cazul; sa fii interesat in ce au oamenii de spus si sa intelegi de ce gandesc si actioneaza in modul in care o fac
de negociere: sa identifici scopurile comune ale unor parti aflate in conflict; sa prezinti fapte si sa iti argumentezi pozitia; sa asculti si sa intelegi pozitia pe care o sustin ceilalti; sa creezi modalitati de a plana conflictul; sa faci compromisuri rezonabile.
de conducere: sa poti comunica ganduri si sentimente care justifica o hotarare; sa incurajezi sau sa convingi pe altii; sa utilizezi cu succes reguli si valori; sa demonstrezi ca esti competent si onest astfel incat ceilalti sa aiba incredere si sa se bazeze pe tine.
lucru in echipa: sa poti colabora cu altii; sa contribui la ideile si efortul grupului; sa iti faci partea proprie de munca; sa incurajezi pe membrii echipei; sa solutionezi conflictele spre binele echipei; sa imbunatatesti procedurile existente.
diversitate culturala: sa lucrezi bine cu oameni care vin din medii sociale si educationale diferite de ale tale; sa iti bazezi judecata pe modul in care se comporta o persoana si nu in functie de pareri preconcepute.

Abilitati personale

parerea despre sine: sa intelegi in ce mod credintele au influenta asupra modului in care o persoana gandeste sau se poarta; incearca sa identifici acele credinte daunatoare pe care le ai; invata cum sa scapi de aceste credinte atunci cand se manifesta.
stapanirea de sine: evalueaza cunostintele si abilitatile pe care le ai in mod corect; stabileste obiective personale realiste; monitorizeaza progresul pe care il faci
asumarea responsabilitatii: munceste pentru a-ti atinge scopurile, chiar daca sarcinile pe care le ai de facut sunt neplacute; nu face lucruri de mantuiala; arata constanta, onestitate, energie si optimism

Este posibil ca unele din aceste calitati sa le ai cu prisosinta si la altele sa mai fie necesar sa lucrezi. Oricum aceasta perfectionare tine toata viata. Important pentru interviu este sa stii sa pui in valoare abilitatile pe care le ai. Cel mai bun mod de a o face este prezentand probleme pe care le-ai rezolvat utilizand o anumita abilitate: prezinti initial problema, care erau intrebarile pe care le ridica; apoi prezinti modul in care ai indreptat tu situatia, actiunile pe care le-ai intreprins si rezultatele care s-au obtinut (nu uita ca faptele concrete, de exemplu cifre, sunt cele mai apreciate).

Articole recomandate

Ce responsabilitati ai fata de tine, in functie de varsta, daca vrei sa fii mereu fericita Ce responsabilitati ai fata de tine, in functie de varsta, daca vrei sa fii mereu fericita
Exista o varsta potrivita pentru a-ti asuma diferite responsabilitati, iar felul in care le faci fata este decisiv pentru cat de fericita esti, dar si pentru cat de armonios iti traiesti viata.  Nu putem fugi de responsabilitati, dar unele dintre ele pot fi amanate pana la varsta potrivita.
5 lucruri pe care femeile inteligente le fac inainte de 30 de ani 5 lucruri pe care femeile inteligente le fac inainte de 30 de ani
Exista o varsta pentru toate, iar noi iti prezentam o lista cu lucruri care trebuie facute inainte sa implinesti 30 de ani. Se spune ca varsta e doar o cifra, insa cu totii stim ca e un factor important si ca fiecare etapa din viata presupune parcurgerea unor pasi esentiali pentru o viata fericita
7 strategii testate pentru a primi, in sfarsit, recunoasterea pe care o meriti la serviciu 7 strategii testate pentru a primi, in sfarsit, recunoasterea pe care o meriti la serviciu
Recunoasterea meritelor la serviciu nu vine doar din munca asidua si dedicare, ci mai ai nevoie sa deprinzi si cateva obiceiuri bune, care iti vor asigura o ascensiune fulminanta in cariera. Femeile ambitioase stiu cat de greu poate fi sa iti convingi superiorii sa te promoveze in functie sau sa
5 lucruri care iti garanteaza productivitate maxima. Vei termina treburile in timp record 5 lucruri care iti garanteaza productivitate maxima. Vei termina treburile in timp record
De multe ori treburile care ar trebui sa-ti ia putin timp iti dau peste cap toata ziua? Cea mai simpla solutie este sa apelezi la trucuri de productivitate, asa incat sa te poti concentra la capacitate maxima. La birou sau acasa, o multime de activitati simple ne iau adesea mai mult decat ne-am
5 lucruri pe care o sefa ar trebuie sa le faca pentru a avea o echipa motivata si eficienta 5 lucruri pe care o sefa ar trebuie sa le faca pentru a avea o echipa motivata si eficienta
Esti o femeie manager, cu multe indatoriri si raspunderi? Atunci ai nevoie de o echipa unita si motivata. Iata ce ai de facut pentru asta. Succesul unei echipe se datoreaza in mare parte unu manager bun, un lider in adevaratul sens al cuvantului. Numeroase studii au demonstrat deja ca femeile sunt