Skip to article

Astenia de primavara

Astenia de primavara
Se apropie primavara. Anotimpul in care natura se trezeste la viata, femeia este sarbatorita aproape toata luna lui Martie, vin randunelele si celelalte pasari calatoare iar Baba Dochia isi arunca cele 9 cojoace. Motiv de veseie si de buna stare.

Si totusi, nu este asa...

Te trezesti dimineata, bufnesti in stanga si in dreapta, nici nu mai ajungi la fereastra sa o deschizi larg si sa zambesti tragand aer in piept, oricum te-ai trezit prea tarziu si intarzii la munca, fugi direct la baie si te uiti in oglinda... Shoc! iti spui: "Vai, fetito, arati atat de jalnic incat zici ca te-a calcat trenul azi noapte in somn, dar hai sa te spal pentru ca oricum ma vei insoti toata ziua"

Dragelor, daca va regasiti in aceasta mica povestioara... trebuie sa aveti mai multa grija de voi pentru ca... suferiti de astenie de primavara.

Care sunt simptomele mai exacte?

Simptomele sunt foarte comune si daca stai sa le analizezi bine, vei observa ca foarte multa lume le poseda. Le putem numi si ca pe o "boala" a societatii noastre: oboseala continua, irascibilitate, stare de rau care nu poate fi definita, capacitatile intelectuale si chiar si apetit sexual au un nivel destul de scazut.

Astenia de primavara

O stare pshihica deteriorata, duce clar la lipsa tonusului, a activitatii. Iar daca muschii nu sunt pusi in miscare, automat si potenta sexuala scade. Atat din punct de vedere feminin cat si masculin.

Ce poti sa faci ca sa scapi de astenia de primavara?

Incearca sa faci plimbari in aer liber cat mai lungi si cat mai dese, creierul tau va fi mult mai bine oxigenat si eviti durerile de cap inutile.

Consuma cat mai multe fibre: fructe si leguminoase. Dar nu uita de lactate care contin calciu, iti intareste sistemul osos si cel muscular.

Bea ceaiuri din guarana (pot fi si tablete pe baza de plante ce contin guarana), este o planta straveche din India care tine loc de foarte bun energizant. In Evul Mediu, luptatorii indieni mestecau seminte de guarana care ii tinea treji si le tinea si de foame.

Incearca sa iti acorzi tie insasi mai mult timp: seara cand vii acasa, uita de toate problemele tale, pregateste-ti baia cu uleiuri esentiale si arome de levantica (levantica are ca proprietati terapeutice relaxarea). Pune-ti muzica preferata si delecteaza-te cu un pahar de vin rosu in timp ce cada este plina de spuma.

Muzica iti va relaxa mintea, apa calduta si armele iti vor relaxa trupul... iar sangele iti va fi pus in miscare de vinul rosu. In acest fel vei fi mult mai relaxata iar a doua zi te vei trzi mai ohihnita si mai revigorata.

Citeste despre

Acest site foloseste Cookies. Prin navigarea pe acest site, va exprimati acordul asupra folosirii cookie-urilor.
Mai multe detalii despre Cookies!