Skip to article

Concediul medical - cand, cum si de ce?

Siutatiile neplacute apar de obicei pe neprevazut, asa cum si bolile apar la fel de inopinat. Bineinteles ca ne dorim ca raceala sa nu fi aparut, in timp ce punem mana pe telefon pentru a ne anunta seful.

Ce spune legislatia?

Ne-am imblonavit. Oare in cat timp trebuie sa ne anuntam seful ca nu mai putem munci si ca avem nevoie de un concediu medical? Ordonanta de urgenta nr. 158/2005 privind concediile si indemnizatiile de asigurari sociale de sanatate precizeaza conditiile necesare pentru a putea obtine un concediu medical. Calculul si plata indemnizatiilor pentru aceste concedii se fac pe baza certificatului de concediu medical eliberat in conditiile legii, care constituie document justificativ pentru plata.

Pentru plata concediului medical este nevoie ca certificatul de concediu medical sa-i fie prezintat platitorului pana cel mai tarziu la data de 5 a lunii urmatoare celei pentru care a fost acordat concediul.

Concediile platite

Concediile medicale si indemnizatiile de asigurari sociale de sanatate, la care au dreptul asiguratii, in conditiile plegii, sunt:

Concediul medical - cand, cum si de ce? concedii medicale si indemnizatii pentru incapacitate temporara de munca, cauzata de boli obisnuite sau de accidente in afara muncii;
concedii medicale si indemnizatii pentru prevenirea imbolnavirilor si recuperarea capacitatii de munca, exclusiv pentru situatiile rezultate ca urmare a unor accidente de munca sau boli profesionale;
concedii medicale si indemnizatii pentru maternitate;
concedii medicale si indemnizatii pentru ingrijirea copilului bolnav;
concedii medicale si indemnizatii de risc maternal.

Angajatul beneficiaza de concediile mentionate mai sus numai daca se plateste contributia de asigurari sociale de sanatate destinata suportarii acestor indemnizatii, denumita contributie pentru concedii si indemnizatii.

Concediul si indemnizatia pentru incapacitate temporara de munca

Legislatia mentioneaza ca indemnizatia pentru incapacitate temporara de munca se suporta dupa cum urmeaza:

de catre angajator, din prima zi pana in a 5-a zi de incapacitate temporara de munca;
din bugetul Fondului national unic de asigurari sociale de sanatate, incepand cu:
ziua urmatoare celor suportate de angajator, conform lit. A, si pana la data incetarii incapacitatii temporare de munca a asiguratului sau a pensionarii acestuia;
prima zi de incapacitate temporara de munca, in cazul persoanelor asigurate prevazute la art. 1 alin. (1) lit. C si alin. (2).


Sursa:

Acest site foloseste Cookies. Prin navigarea pe acest site, va exprimati acordul asupra folosirii cookie-urilor.
Mai multe detalii despre Cookies!