Raed Arafat, seful Departamentului pentru Situatii de Urgenta, a dat cateva sfaturi romanilor care primesc colete prin curierat, dupa ce 24 de angajati ai companiei Fan Courier au fost infectati cu noul coronavirus.
„Rămâne riscul minimal în aceste situații, nu putem vorbi de un risc major sau unul care să creeze îngrijorări. Riscul prin colete să se transmită ceva este minimal și foarte multe țări au continuat activitățile de curierat și de poștă. Mai mare riscul este dacă te întâlnești cu cineva, dacă există un schimb de aerosoli, care este de fapt modalitatea de transmitere a virusului, dar nu prin colet”, a adăugat secretarul de stat.
"Este bine după ce ai manipulat coletul și ai deschis ambalajul să te speli bine pe mâini, adică se de dezinfectezi ca persoană, iar ambalajul să fie aruncat. Cred că va fi foarte greu să dezinfecteze coletele și plicurile, dar după ce le-ai maipulat este foarte bine să te speli pe mâini”, a adăugat el.
Cu privire la folosirea mănușilor, Raed Arafat a spus că pot fi utilizate „cu condiția să știi cum se scot mănușile și să știi că și ele transmit”.„Mănușile nu înlocuiesc spălatul pe mâini. Problema este că virusul poate să rămână pe mănușă, important este să speli și să dezinfectezi mâinile”, a subliniat secretarul de stat.
24 de angajati ai companiei Fan Courier care lucreaza ca manipulanți marfă în depozitul din Ștefănești, județul Ilfov. Toți contacții acestora au intrat în carantină la domiciliu pentru 14 zile și a fost intensificat triajul epidemiologic, astfel încât munca din depozit să se desfășoare în mod normal.