Premierul Ludovic Orban a anuntat ca se va autoizola la Vila Lac 1 dupa ce a aflat ca a intrat in contact cu un senator liberal confirmat cu coronavirus.
Ministrul Sanatatii, Victor Costache a facut anuntul si le-a recomandat membrilor PNL izolarea.
"Victor Costache mi-a confirmat că un coleg de-al nostru, sentoarul Vergil Chiţac, a fost diagnosticat pozitiv. Este infectat cu COVID-19.Având în vedere că senatorul Virgil Chiţac a participat la reuniunea Biroului Politic Naţional, toţi membrii Biroului Politic Naţional al PNL se vor izola la domiciliu.
De asemenea, toţi senatorii din grupul senatorial au obligaţia să se izoleze. Nu aşteptăm ancheta epidemiologică atât timp există cel mai mic risc ca vreun membru al Biroului Politic Naţional care a participat la şedinţă să fie purtător de coronavirus se izolează la domiciliu Solicităm diagnosticarea rapid" a declarat Ludovic Orban.