Valentin Gheorghita, in varsta de 24 de ani, sergent in cadrul Armatei Romane, s-a sinucis in garsoniera in care locuia. Tanara s-ar fi sinucis din dragoste.
De curând, fusese avansată în grad, intrase la facultatea pe care şi-a dorit-o şi îşi schimbase maşina, spun apropiaţii. „O persoană la 24 de ani, cu un proiect de viitor frumos, avea proiecte. Cum a ajuns ea să ia decizia asta, să-şi ia viaţa? Cine a împins-o? Cred că a suferit. Adevărul va ieşi la iveală. Nu merita să-şi găsească sfârşitul aşa. Nu este posibil ca o fată plină de viaţă să moară aşa. Dumnezeu să te ierte, suflet de înger”, spune îndurerată Aurelia Tingan, mătuşa tinerei.
Prietenii tinerei au dezvaluit ca aceasta ar fi avut o relatie cu un coleg de la unitate de aproape doi ani, care era insa casatorit.
„Era iubitul ei, de acolo au plecat nişte probleme. Era coleg de serviciu, da. A fost una dintre principalele probleme. Ea avea un psihic foarte tare”, spune verişoara Valentinei.
Una dintre prietenele cele mai bune spune că în seara în care şi-a luat viaţa, vecinii au auzit ţipete din apartamentul în care tânăra locuia. Se pare că între Valentina şi un bărbat a avut loc un conflict.
„Eu ultima dată am vorbit cu ea vineri noapte, în jurul orei 23.00. Era foarte fericită, mulţumită cu ceea ce realizase. Îşi cumpărase maşină nu de foarte mult timp, îşi cumpărase un telefon. Nu a dat nimic de înţeles că ar recurge la acest gest. Din câte am înţeles acest individ, că om nu pot să-i spun, a fost la apartamentul ei, avea cheie.(….) În seara aceea, vecinii au auzit ţipete şi urlete de la ea din apartament, certându-se cu individul. Este coleg de serviciu cu ea. Este sergent, colonel, nu ştiu. În grad este mai mare ca ea. Este căsătorit”, a povestit prietena tinerei.